Size bir telefon kadar yakınız
0312 472 87 27 (PBX)
Dil Seçin
trenar

Yangına Dayanıklı Kablolar

13.11.2020
55 görüntülenme

Günümüz teknolojisinin ilerlemesi ile elektrikli aletlerin kullanımı zorunlu ihtiyaç oluşturmuştur. Eskiden manuel olan her ürün artık günümüzde elektrikli olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu durum da bizlere daha kaliteli bir yaşam sunmaktadır. Elektriğin hayatımıza bu kadar dahil olması bazı konularda risk oluşturmaktadır. Elektrik kaynaklı yangın ihtimallerini bu konuya dahil edebiliriz.

Yangına Dayanıklı Kablolar

Yangına dayanıklı kablolar özenle seçilmiş kaliteli malzemelerden üretilen kablo türleridir. Yangına dayanıklı kabloların en önemli özelliği, yüksek ısıya maruz kaldığında dahi uzun süre boyunca elektrik akımını iletmeye devam etmesidir. Standart kablolara göre 6 – 7 kat daha fazla ısıya dayanıklıdır. Bir yangın esnasında kabloların ısıya karşı dayanıklılığı en az 60 dakika olmalıdır. Kontrol sistemlerine bağlantı kablolar sayesinde olmaktadır. Bu kablolarda oluşabilecek herhangi bir sorun insan hayatını riske atmaktadır. Yangın esnasında kolay yanabilen kablolar, yangının binanın her tarafına daha kısa sürede ve daha kolay bir şekilde ulaşmasına sebep olacaktır.

Elektrik Kullanımında Yangın Riski

Gerekli önlem alınmadığında ya da hatalı ürünler kullanıldığında risk oluşmaktadır. Sigorta şirketlerinin yaptığı araştırmalara göre bu tarz sorunlar genellikle bir kısa devre ile ortaya çıkmaktadır. Kısa devreler iş yerlerinde ve evlerde yangınlara neden olmaktadır. Kısa devreye sebep olan durumlardan biri ise ısıya ve yangına dayanıklı kablolar kullanmamaktır.

Yangına Dayanıklı Kabloların Kullanım Alanları

Yangına dayanıklı elektrik kablolarının kullanım alanlarına baktığımız zaman öncelikli olarak kontrol vanalarında kullanıldığını görmekteyiz. Isıya dayanıklı kablolar yangın söndürme sistemlerinde de çok fazla karşımıza çıkmaktadır. Bazı kullanım alanlarını şu şekilde sıralayabiliriz;
– Binaların yangın merdivenleri
– Acil durumların ışıklandırma sistemleri
– İtfaiye sistemleri
– Isı kontrol panelleri
– Yangın ihbar butonları
– Acil yardım ve bilgilendirme sistemleri
– Pozitif basınçlandırma sistemleri
– Haberleşme ve besleme kabloları
– Tahliye sistemleri
– Acil durum kontrol cihazları

Yangına Dayanıklı Kablo Çeşitleri

Yangına ve ısıya dayanıklı kablolar kullanım amacına göre çeşitlenmektedir. Alçak gerilim kabloları, orta gerilim kabloları ve yüksek gerilim kabloları kullanım amacına göre tercih edilmektedir. Ayrıca kabloların üretiminde kullanılan ürünlere göre de çeşitlilik oluşmaktadır.