Size bir telefon kadar yakınız
0312 472 87 27 (PBX)
Dil Seçin
trenar

Kablo Yüksükleri

13.11.2020
64 görüntülenme

Elektrik uygulamalarında bulunan en yaygın öğelerden biri bir tel terminaldir. Kullanım alanları sayısızdır ve otomotiv, endüstri, imalat, denizcilik, güneş enerjisi ve daha fazlası gibi endüstrilerde sık sık kullanılmaktadır. Bir kablo yüksüğü, özellikle bir kablo terminali kadar iyi bilinmese de, her geçen gün daha fazla kullanılan ve büyüyen bir üründür. Halihazırda Türkiye’de yaygın olarak kullanılan kablo yüksük, dünya çapında giderek daha fazla kullanılmaktadır. Bu üstel büyümeyle bile, kablo yüksüklerle ilgili birçok merak edilen sorun var.

Kablo Yüksüğü Nedir ?

Bir kablo yüksük, terminale çok benzer şekilde sıyrılmış bir telin ucuna kıvrılır. Bükülü bir tele kıvrıldığında, ince telleri yıpranmaya karşı korur. Daha sonra kablo kıvrılarak  terminal bölmesine yerleştirilirler.

Kablo Yüksük ve Terminal Arasındaki Fark

Bir kablo yüksük, terminale kıyasla genellikle kıvrıldığı yerde farklılık gösterir. Yalıtımın ucu örttüğü yer yerine metal borunun içine kablo yüksükleri kıvrılmıştır. Bir tel yüksüğün kıvrıldığı metal boru, yalıtıma dokunmaz. Bu fark, kablo yüksük  tel terminal görünümünde kolayca görülür.

Kablo Yüksüğün Faydaları

Kablo yüksükleri, güç dağıtımına ve bağlantılara ihtiyaç duyan sayısız endüstride görülür. Özellikle otomotiv ve endüstriyel uygulamalarda yaygındır ve sıklıkla vidalı tip klemenslerle kullanılırlar. Kablo yüksük, çıplak tel şeritlerini basitçe yerleştirmeye göre avantajlar sağlar. Telin yıpranmaması, daha iyi temas, daha kolay takma ve terminalden çıkarılması, gerilim azaltma gibi avantajlarlı sağlar. Kablo yüksük kullanan birçok kişi, uzun vadeli projelere yardımcı olmak için tekrar tekrar takma ve çıkarma avantajlarından yararlanır.

Kablo Yüksük Çeşitleri

Yalıtımlı kablo yüksükler, ikiz yalıtımlı kablo yüksükler ve yalıtımsız yüksükler sunar. Bu çeşitlilik, neredeyse her uygulama için bir tür kablo yüksük olmasını sağlar. İzole edilmiş kablo yüksükleri, kablo demetinin yerleştirilmesi için daha büyük bir kılavuz sunar. Bu durum, dar noktalarda minimum bükülmenin sağlanmasına yardımcı olur. İzolasyon, gösterge boyutunu belirleme kolaylığı için renk kodludur. İkiz yalıtımlı kablo yüksük, yalıtılmış yüksüklerle aynı faydaları sağlar, ancak iki kablonun kıvrılmasına izin verir.

Kablo Yüksük Kullanmak için Gerekenler

Kablo yüksüğü için uygun sıkma aletini seçebilmeniz için bloğun terminal bölmesinin şeklini bilmek idealdir. Sıkma aletlerinde göreceğiniz temel fark kıvrım şeklindedir, ihtiyaçlarınız için en iyi kıvrıma sahip olduğunuzdan emin olmanız gerekmektedir. Yüksüğünüzün doğru şekilde kıvrıldığından emin olmak için  Yüksük Sıkma Aletlerini ve eşleşen kalıpları incelemelisiniz.