Size bir telefon kadar yakınız
0312 472 87 27 (PBX)
Dil Seçin
trenar

Tesisat Kabloları

09.11.2020
43 görüntülenme

Bir elektrik kablosunun amacı, elektrik enerjisini bir noktadan diğerine taşımaktır. Nihai uygulamalarına bağlı olarak kablolar, tasarımlarını her zaman ulusal ve uluslararası düzenlemelere dayandıran farklı konfigürasyonlara sahip olabilir.

Alçak Gerilim Kabloları

Elektrik panoları için kablolar olarak adlandırabiliriz. Elektrik kabinlerinin kablolanması için esnek kablolar kullanılması gerekir. Bu elektrik kabloları, özellikle ev içi kullanım için, halka açık yerlerde kurulum için ve elektrik kabinlerinin, anahtar kutularının ve küçük elektrikli cihazların iç kablolaması için uygundur.

Güç Kabloları

Endüstriyel tesisler ve halka açık yerler için tesisat kabloları kullanılması gerekir. Tüm alçak gerilim bağlantı türlerinde güç iletimi, endüstriyel kullanım ve değişken frekanslı uygulamalarda güç kablolarının bulunması yaygındır.

Zırhlı Kablolar

Mekanik yıpranma riski olan kurulumlar için alüminyum veya çelik takviyeli kablolar kullanmak olumlu sonuç verir. Ayrıca kemirgenlerin bulunduğu yerlerde ve yangın ve patlama riski olan tesislerde zırhlı kabloların döşenmesi oldukça yaygındır.

Kauçuk Kablolar

Ekstra esnek kauçuk kabloların kullanımı çok çeşitlidir. Kauçuk kabloları sabit endüstriyel kurulumlarda kullanılması uygundur. Kaynak kabloları, kaynak jeneratörü ile elektrot arasında yüksek akımların iletilmesine izin veren kauçuk bir kılıfa sahip olmalıdır.

Halojensiz Kablolar

Yüksek Güvenlikli Halojensiz (LSZH) Kablolar, yangın durumunda düşük duman ve aşındırıcı gaz emisyonlu kablolar, elektrik panoları ve halka açık yerlerde her türlü tesisatta, bireysel türevlerinde, acil durum devreleri, genel dağıtım ağları ve ayrıca mobil servis için kullanıma uygun olduğu değerlendirilir.

Yangına Dayanıklı Kablolar

Bu kablolar, uzun süreli bir yangın sırasında meydana gelen aşırı sıcak koşullarda elektrik enerjisini iletmek için özel olarak tasarlanmıştır. Sinyal verme, duman aspiratörleri, akustik alarmlar, su pompaları vb. yangın durumunda çalışması gereken sistemlerin çalışabilirliğini sağlar.

Kontrol Kabloları

Sabit veya mobil kurulumlar için kontrol kabloları tercih edilir. Özellikle küçük ev aletleri, imalatta kullanılan makine parçalarının ara bağlantısı, sinyalizasyon ve kontrol sistemleri, motorların veya frekans dönüştürücülerin bağlanması, sinyal iletimi için tasarlandığından son derece esnek olmalıdır. Harici bir elektromanyetik alan tarafından indüklenmiş voltaj, iletilen sinyali etkileyebilir.

Endüstriyel Kablolar

Bunlar, endüstriyel kurulumlarda ekipman arasında sinyal iletimi için esnek ve korumalı kablolardır. Yüksek düzeyde elektromanyetik parazit bulunan ortamlarda optimum veri iletimi için özellikle uygundur.